לא רומנטי בכלל: לרצוח בגלל קנאה

15/03/2018

שוב, כמו כל כך הרבה פעמים בעבר, אנחנו קוראים את הכותרת המזעזעת "הבעל הודה ברצח אשתו: "חשבתי שהיא בוגדת". רצח מהסוג הזה נקרא לפעמים על ידי עיתונאים "רצח על רקע רומנטי", אבל האמת העצובה היא שאין שום רומנטיקה ברצח הזה ודומים לו, או בנסיבות שהובילו אליו.

הרגש שהוביל לרצח הזה, כמו לרבים אחרים לפניו, עשרות בכל שנה בישראל – הוא קנאה. הפסיכולוגים מבחינים בין שני סוגי קנאה: jealousy שנקראת לעיתים "קנאה רומנטית" ו - envy שמתורגמת לעיתים למונח "צרות עין", שנחשב קיצוני יותר מקנאה רגילה.

הקנאה "הרומנטית", מסוג jealousy מתרחש בתוך משולש. התפתחותה ההיסטורית של הקנאה הזו מתרחשת בשלב האדיפאלי, לפי פרויד. עד לשלב הזה, הילד הרגיש מרכזי וחשוב, והתייחס לאנשים אחרים כמעט רק כ"אוביקטים" שאמורים לספק את צרכיו. הוא עוד לא לגמרי הכיר בעובדה שהם אנשים נפרדים ועצמאיים, ממש כמוהו, אלא ראה אותם בעיקר בהקשר לעצמו: מה הם נותנים לו, איך הם עוזרים לו, או לחילופין, מה הם מונעים ממנו, וכיצד הם מקשים עליו. המשבר האדיפאלי מתרחש כשמתחילה לחדור לתודעתו ההכרה הכואבת שהוא לא הכי חשוב בעולם. יש התרחשויות שמתרחשות בלעדיו, מאחורי הגב שלו והוא מיותר בהן. למשל, הזוגיות של הוריו. ההכרה הכואבת הזו מלווה בהצפה של רגש קנאה מסוג jelousy. למה אמא של אבא ולא רק שלי? למה לאבא ואמא יש חיים משלהם, במיטה נפרדת, בחדר שדלתו סגורה לעיתים?

הקונפליקט האדיפאלי נפתר, כשהילד עוזב את התחרות עם ההורה מאותו המין, ובמקום לקנא בו ולשאול בסתר למותו, הוא מזדהה איתו ומתחיל לשאוף לדמות לו. זו התפתחות נפשית משמעותית ביותר, שמתרחשת באופן טבעי ברוב המשפחות, גם אם לא שמים אליה לב או יודעים לקרוא לה בשם. אבל גם אחרי שפתר את הקונפליקט האדיפאלי, ובמיוחד אם הפתרון לא היה שלם ומלא, הכאב האדיפלי עלול לשוב ולפגוש את האדם בחיים, בכל מקום בו יעמוד מול משולש של יחסים: "למה היא בחרה בו ולא בי?" ישאל המתבגר את עצמו, בכאב, על חברתו שבחרה באחר, בהדהוד לשאלה הקדומה על הבחירה של אמא באבא. "למה היא מעדיפה להיות חברה טובה יותר שלה ולא שלי?" היא תשאל את עצמה בכעס ותסכול. הקנאה ה"רומנטית" לא חיייבת להיות דווקא על רקע רומנטי, ולמעשה אפשר לפגוש אותה בכל יחסים של שלושה, אפילו לא שלושה אנשים. "בעלי מעדיף את העבודה על פנינו" תתלונן האשה בטיפול הזוגי, "אשתי זונחת אותי מאז שבננו הבכור נולד" .... החיים מזמנים עוד הרבה דוגמאות.

אבל הקנאה "הרומנטית" היא לא הקשה ביותר. קשה ממנה יותר היא הקנאה מסוג envy, אותה קנאה שמתרגמים לעיתים כ"צרות עין", אותה קנאה עליה כתבו בשיר השירים: "קשה כשאול קנאה". אותה envy שמישהו מבריק תרגם כבר ל"אין בי" – הקנאה על מה שיש לאחר ובי אין.

מדובר על קינאה שקיימת בנו מגיל הרבה הרבה יותר צעיר, מאז חודשי החיים הראשונים, בהם התינוק לא תופס שהאנשים סביבו הם עצמאיים ונפרדים ממנו. כמו שתיארנו, התינוק רואה רק חלקים מהאנשים סביבו, רק את הפונקציות שהם משמשים עבורו. ולפעמים, דווקא כשהוא מקבל חום, אהבה, החזקה והזנה, מתעוררת בו אותה צרות עין, אותו "אין בי", שמדגיש לו כמה הוא ריק, בהשוואה לכמה מלא האחר, המזין והטוב. זו קינאה קצת פרדוקסאלית – מקנאים ושונאים דווקא את מי שטוב, נותן ומעניק לך. אבל דווקא הנתינה הזו, מדגישה את הכלום שיש לך עצמך. מדגישה את החלל הפנימי. את האין.

הקנאה שגורמת לבעל לרצוח את אשתו, היא לאו דווקא הקינאה "הרומנטית" שקשורה במשולש, ביחסים, במישהו אחר מחוץ לקשר.  פעמים רבות מה שמוביל את האיש להיטרף ולקחת את חייה של אשתו זו דווקא הקינאה הראשונה, צרות העין, ה- envy. כשהקינאה מסמאת את עיניו, הבעל מפסיק לראות את אשתו כאדם שלם בפני עצמו. הוא חוזר להתיחס אליה כאל אוביקט חלקי, כמו תינוק שמתיחס אל אמו. הוא מצפה ממנה שתתן לו, שתזין אותו, שתמלא עם ה"יש" שבתוכה את ה"אין" שבתוכו, והזעם שלו על הריקנות הפנימית שלו רק מתעצם והולך יותר ויותר ככל שהוא מרגיש שיש לה יותר. הרבה פעמים, כשחוקרים לאחור מקרים של אלימות במשפחה, ומקרים חמורים של רצח בתוך המשפחה, מגלים שזמן רב לפני שארעה הטרגדיה, הבעל חש נחות ליד אשתו. הרבה פעמים מסתבר שהיא היתה משכילה ממנו, הרוויחה יותר ממנו, קיבלה יותר אהבה מחברים, ילדים, קרובי משפחה ומכרים, ופיזרה סביבה חום ושמחה. היתה אשה עם הרבה "יש". הפער בין הבעל,  על הריקנות הפנימית שלו, לבין האשה, שהיו לה, לפחות בעיניו, כל כך הרבה דברים שאין לו, הפך עבורו בלתי נסבל. והוליד בתוכו זעם רצחני. זעם שעיוור אותו. עיוות את המחשבה שלו.

ההסברים בדיעבד על קנאה, בגידה, חשדות, רומן – הם הרבה פעמים "תחפושת", הסברים מולבשים בדיעבד. מתחתם עומדת  חשופה ומכוערת, צרות עין רצחנית, שמוחקת את האשה בעיני הבעל שלה והופכת אותה לאוביקט, כלי, שהיה אמור לספק את צרכיו, ואיכזב.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

© 2017 by Zoogot, Design:Pazinteractive